Home

Home  I  About Us  I  Our Keeshonden & PomeranianDogs Available  I  Planned Matings  I  Standards I  Breed Info  I  Contracts Links  I  Contact Us

 

Luca goes BEST IN SHOW at the Keeshond Club of NSW 86th Champ Show under World renown Breed Specialist Ms Robin Stark of Star*Kees Keeshond USA and BEST IN SHOW at the Keeshond Club of Victoria Show Sept 2010

 
 Luca
MBIS / MBISS Australian & New Zealand Champion Keeswey The    Marksman At Keez (imp NZ)


   
   
 
Royal Melbourne Show Sept 2009 C Rogers
 
Sept 2009 C Rogers
 
Nov 2009 C Rogers
 
Nov 2010 Biju Photography
 

Registration: 08144-2007
DOB: 29/07/2007
Sire: NZ Grand Ch Carleesh Double Dutch
Dam: NZ Ch Clandara T'Anouska
PHPT: Negative KEM-1765-N-NPI
Hips  
Elbows 0/0 - AVA
Patellas Tight - Practioner
Bred By: Cathy, Murray & Meigan Smithson
Owned By: Trevor & Cheri Rogers
Handled By: Trevor Rogers

 

Luca arrived in Australia in June 2009, he gained his first challenge points on 18 July 2009. In a short 17 months he has attended a total of 83 shows. Along the way he has been awarded 3 Best in Specialty Show, 2 All Breed Best in Show, 13 Best in Group (Group 1), 11 Runner Up Best in Group (Group 2) 67 Best of Breed, 73 Dog Challenges.
On January 2, 2011 Luca gained the final points for his GRAND CHAMPION title and a nice Runner up Best in Group to top off the day!

Thank you to all of the Local, Interstate, National and International Judges who have recognized the quality of this lovely boy over the past 17 months.


He combines the very best of New Zealand, Australian, English and American blood lines.

We look forward to seeing his progeny in the ring early in 2011

We have no doubt he will assist us to continue breeding...... 
"Quality Keeshonden for the Discerning Fancier"!

April 3, 2010 - BEST IN SHOW at the Keeshond Club of NSW Champ Show under Ms Robin Stark of the world renowned Star*Kees Keeshond Kennels USA - Such an honor to have shown under her.

September 26th, 2010 - BEST IN SHOW at the Keeshond Club of Victoria for the second year in a row! Judge Mrs M A Glover.

Sept 28, 2010 - Royal Melbourne Show Champion Sweeps - FIRST PLACE!


We have no doubt he will assist us to continue breeding......
"Quality Keeshonden for the Discerning Fancier"!

 

Luca's first Kidz are in the ring!

 

Keez Kause For Koncern

 

Keez Me Myself N I

 

Keez Across The Finnish Line - Owned by Petri Turunen - Finland

 

Keez Karbon Kopy - Owned by Shirley Mewett

 

 

 

 

     

Show Highlights

   
 
 
 
 
 
Australia Day International - Best in Group and Best Puppy in Group Jan 2011 (MBIS / MBISS Aust Gr & NZ Ch Keeswey The Marksman At Keez (Imp NZ) and his son Keez Karbon Kopy) S Emary 2011
 

Australia Day International - Best in Group Jan 2011 Ibiza 2011

 
Keeshond Club of Victoria - Best in Specialty Show Sept 2010 C Spear 2010
 
Coolamon Ganmain KC - Best in Show Oct 2010 C Rogers 2010
 
Dog Stewards Assoc - Best In Group June 2010 C Rogers 2010
 
Ovens Valley Canine Club - Best In Group April 2010 BiJu Photography 2010
 
Keeshond Club of NSW - Best In Show - Breed Specialist Judge Ms Robin Stark -  Star*Kees Keeshond USA - April 2010 B Giles 2010s
 
Mt Elephant & Dist KC - Best In Group March 2010 C Rogers 2010
 
Lyndhurst Canine Country Club -RU  Best In Group Feb 2010 Pedini 2010
 
Ballarat Dog Club - Best In Group Feb 2010 C Rogers 2010
 
Warrnambool & Dist AG - Best In Group Jan 2010 C Rogers 2010
 
Historic Maldon - Best In Group Jan 2010 C Rogers 2010
 
Dogs Victoria New Years Eve Show - Best In Group Dec 2009 C Rogers 2009
 
Kerang & Dist AG - Best In Show Oct 2009 C Rogers 2009
 
Keeshond Club Of Victoria Best In Show Sept 2009 C Rogers 2009
 
Yea & Dist KC Best in Group Sept 2009 C Rogers 2009
 
Golden Wattle KC Best in Group Sept 2009 M Smithson 2009

Recent Results

  • 6-Feb-11 Dog Challenge, Best of Breed 
    Ballarat Dog Club [CH] (Judge was Ms J Lees)
  • 30-Jan-11 Dog Challenge, RU Best of Breed 
    Lady Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Collicutt (Tas))
  • 29-Jan-11 Best of Breed - RU Best in Group - Open in Group 
    Warrnambool & Dist Kennel & Obed [CH] (Judge was Mr S Munton (Tas))
  • 26-Jan-11 Dog Challenge, Best of Breed . Open in Group 
    Australia Day International [CH] (Judge was Mr H Kadowaki)
  • 23-Jan-11 Dog Challenge, Best of Breed - RU Best in Group 
    Cranbourne Dog Club [CH] (Judge was Mrs J Rusby (Canada))
  • 21-Jan-11 Dog Challenge, Best of Breed, Best in Group 
    Australia Day International [CH] (Judge was Mr K Johansson (Sweden) 
  • 9-Jan-11 Dog Challenge, Best of Breed - RU Best in Group 
    Yarra Ranges Kennel Club [CH] (Judge was Mr Chan Weng Woh (Malaysia))
  • 8-Jan-11 Best of Breed 
    South Eastern Kennel Club [CH] (Judge was Mr Hanchul Kang (Korea))
  • 7-Jan-11 Best of Breed - RU Best in Group 
    South Eastern Kennel Club [CH] (Judge was Mr Alex Zee (Taiwan))
  • 2-Jan-11 Dog Challenge, Best of Breed, RU Best in Group - NEW GRAND CHAMPION 
    Central Gippsland Kennel Club [CH] (Judge was Mr P Luyten)
  • 1-Jan-11 Dog Challenge, Best of Breed, RU Best in Group 
    New Years Day Amenities Show [CH] (Judge was Ms T Edwards (SA))
  • 31-Dec-10 Dog Challenge, Best of Breed 
    New Years Eve Amenities Show [CH] (Judge was Mrs D Haseldene (SA))
  • 29-Dec-10 Dog Challenge, Best of Breed, Best in Group 
    Central Highlands Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Fenton (NSW))
  • 28-Dec-10 Dog Challenge, Best of Breed 
    Lancefield Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Dawson (Phil))
  • 27-Dec-10 Dog Challenge 
    Lancefield Kennel Club [CH] (Judge was Mr T Kyman)
  • 27-Dec-10 Dog Challenge, Best of Breed 
    Central Highlands Kennel Club [CH] (Judge was Mrs B Pontin)
  • 1-Nov-10 Best of Breed 
    Victorian Womens Dog Club [CH] (Judge was Mrs M Underwood (USA))
  • 24-Oct-10 Best of Breed 
    Southern Cross Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Nagle (NSW))
  • 23-Oct-10 Best of Breed - RU Best in Group 
    Euroa A&P Society Inc [CH] (Judge was Mrs L Watson)
  • 9-Oct-10 Best of Breed - Best in Group 
    Shepparton Agricultural Society [CH] (Judge was Mrs S Sutherland)
  • 4-Oct-10 Best of Breed - RU Best in Group 
    Walbundrie Show Society [CH] (Judge was Mrs B Watt)
  • 3-Oct-10 Best in Group / Best in Show 
    Coolamon Ganmain Kennel Club [CH] (Judge was Mrs L Watson / Miss B Watt)
  • 2-Oct-10 Best of Breed - RU Best in Group - Open in Group 
    Culcairn A P H & I Society [CH] (Judge was Mr W Gunter (NSW))
  • 28-Sep-10 Best in Champion Sweepstakes 
    Royal Melbourne Show - Champion Sweeps [OP] (Judge was Mr Bernard Fears (NZ))
  • 26-Sep-10 Best in Show 
    Keeshond Club of Victoria [CH] (Judge was Mrs M A Glover)
  • 15-Aug-10 Best of Breed - Shortlisted for Group 
    KCC Park Show [CH] (Judge was Mrs B Marsh)
  • 14-Aug-10 Dog Challenge, RU Best of Breed 
    Lillydale Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs Karen Graham (NZ))
  • 25-Jul-10 Dog Challenge, RU Best of Breed 
    The Non Sporting Dog Club of Victoria [CH] (Judge was Mr A Kidd (SA)) 

  • 24-Jul-10 Best of Breed - RU Best in Group 
    Heidelberg District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Oliver (NZ)) 

  • 10-Jul-10 Best of Breed 
    Junior Kennel Club [CH] (Judge was Miss T Walker (Tas)) 

  • 4-Jul-10 Best of Breed 
    Canine Amenities Club of Victoria [CH] (Judge was Ms K Lewis (SA))

  • 27-Jun-10 Best of Breed - Best in Group 
    Dog Stewards Association [CH] (Judge was Mrs G Cook)
  • 20-Jun-10 Dog Challenge, Best of Breed 
    Cranbourne Dog Club [CH] (Judge was Mr M Curk (NSW))
  • 11-Apr-10 Best of Breed - Best in Group 
    Ovens Valley Canine Club [CH] (Judge was Mr K McCarthy)
  • 10-Apr-10 Best of Breed - RU in Group 
    Ovens Valley Canine Club [CH] (Judge was Mr J Thompson)
  • 3-Apr-10 Dog Challenge - Best in Show 
    Keeshond Club of NSW [CH] (Judge was Ms Robin Stark (USA Star*Kees Keeshonds) - Breed Specialist)
  • 14-Mar-10 Dog Challenge - RU Best of Breed 
    Ladies Kennel Club of SA Inc [CH] (Judge was Mr B Santas - Breed Specialist)
  • 13-Mar-10 Best of Breed 
    Ladies Kennel Club of SA Inc [CH] (Judge was Mrs K Santas - Breed Specialist)
  • 8-Mar-10 Best of Breed - Open in Group 
    Camperdown & Dist Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs H Weil (Qld))
  • 7-Mar-10 Best of Breed 
    Noorat & Dist Kennel Club Inc AM show [CH] (Judge was Mrs M Rose (QLD))
  • 7-Mar-10 Best of Breed 
    Noorat & Dist Kennel Club Inc PM show [CH] (Judge was Mrs D Boyle)
  • 6-Mar-10 Best of Breed - RU Best in Group 
    Mt Elephant & Dist Kennel Club Am show [CH] (Judge was Mrs R Henderson (QLD))
  • 6-Mar-10 Best of Breed - Best in Group 
    Mt Elephant & Dist Kennel Club PM show [CH] (Judge was Ms J Lees)
  • 21-Feb-10 Dog Challenge & RU Best of Breed 
    Berwick All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mr C Hamilton)
  • 20-Feb-10 Best of Breed 
    Sunshine Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Sheppard (NSW))
  • 13-Feb-10 Best of Breed - Runner Up Best in Group 
    Lyndhurst Canine Country Club [CH] (Judge was Mrs J Weekes)
  • 7-Feb-10 Best of Breed - Best in Group - Best Open in Group 
    Ballarat Dog Club [CH] (Judge was Mrs J Keenan)
  • 6-Feb-10 Best of Breed 
    Classic Dog Show [CH] (Judge was Mrs D Saltau)
  • 31-Jan-10 Best of Breed - Best Open in Group 
    Lady Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mrs F Harris (Tas))
  • 30-Jan-10 Best of Breed - Best in Group - Best Open in Group 
    Warrnambool & Dist Kennel & Obed Dog Clu [CH] (Judge was Mr D Sales (Tas))
  • 24-Jan-10 RU Best of Breed - Best Open in Group 
    Cranbourne Dog Club [CH] (Judge was Mr H Van Den Berg (Neth))
  • 23-Jan-10 Best of Breed 
    Australia Day International Dog Club [CH] (Judge was Dr A Hudono (Indonesia))
  • 10-Jan-10 Best of Breed 
    Yarra Ranges Kennel Club [CH] (Judge was Mr A Hsieh (Taiwan))
  • 9-Jan-10 Best of Breed 
    South Eastern Kennel Club [CH] (Judge was Mrs E Middleton (NZ))
  • 8-Jan-10 Best of Breed 
    South Eastern Kennel Club [CH] (Judge was Mr O Toyokawa (Jpn))
  • 3-Jan-10 Best of Breed - Best in Group - Best Open in Group 
    Historic Maldon Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Lovell)
  • 2-Jan-10 Best of Breed - Runner Up Best in Group - Best Open in Group 
    Kyneton & Dist KC [CH] (Judge was Mrs P Kirke)
  • 31-Dec-09 Best of Breed - Best in Group - Best Open in Group 
    Dogs Victoria New Years Eve Show [CH] (Judge was Mrs S Gray (Tas))
  • 29-Dec-09 Best of Breed 
    Central Highlands Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Bowe (NSW))
  • 28-Dec-09 Best of Breed - Best Open in Group 
    Lancefield Kennel Club [CH] (Judge was Mrs A Bowe (NSW))
  • 27-Dec-09 Best of Breed - Best Open in Group 
    Central Highlands Kennel Club (pm show) [CH] (Judge was Mrs A Lane)
  • 27-Dec-09 Best of Breed - Runner Up Best in Group - Best Open in Group 
    Lancefield Kennel Club (am show) [CH] (Judge was Mrs M Markotany (NSW))
  • 8-Nov-09 Best of Breed 
    Millicent Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Camac)
  • 7-Nov-09 Best of Breed 
    Millicent Kennel Club AM show [CH] (Judge was Mrs B Ferguson (SA))
  • 7-Nov-09 Best of Breed 
    Millicent Kennel Club PM show [CH] (Judge was Mr W Mooney)
  • 3-Nov-09 Best of Breed 
    Sunbury Canine Club [CH] (Judge was Mrs M Martin (USA))
  • 24-Oct-09 Best of Breed - Runner Up In Group 
    Bendigo Agricultural Show [CH] (Judge was Ms M Clegg)
  • 16-Oct-09 Best of Breed 
    Royal Geelong Agricultural & Pastoral [CH] (Judge was Mrs F Clifton)
  • 11-Oct-09 Best of Breed - Open in Group 
    Bacchus Marsh & Dist KC [CH] (Judge was Mrs S Bownds (NSW))
  • 10-Oct-09 Best of Breed 
    Ballarat Dog Show [CH] (Judge was Mrs C Roberts (NSW))
  • 5-Oct-09 Best of Breed - Best in Group / Best in Show 
    Kerang & Dist Ag Society [CH] (Judge was Miss B Watt / Mrs S Rickard)
  • 4-Oct-09 Best of Breed - Open in Group 
    Yarrawonga/Mulwala & Dist Canine Assoc. [CH] (Judge was Mr G Doyle (NZ))
  • 27-Sep-09 Best in Show - Best Open In Show 
    Keeshond Club Of Victoria [CH] (Judge was Mrs B Watt)
  • 13-Sep-09 Best of Breed - Best Open in Group - Best in Group -NEW CHAMPION 
    Golden Wattle Kennel Club [CH] (Judge was Mrs L Watson)
  • 12-Sep-09 Best of Breed 
    Belgrave & Dist Kennel Club [CH] (Judge was Ms L Norman (Breed Specialist))
  • 6-Sep-09 Best of Breed 
    Yea & Dist Canine Assoc Inc [CH] (Judge was Miss M Joyce)
  • 5-Sep-09 Best of Breed - Best Open in Group - Best in Group 
    Yea & Dist Canine Assoc Inc [CH] (Judge was Ms J Lee)
  • 16-Aug-09 Best Of Breed 
    KCC Park Show [CH] (Judge was Mrs S Rickard)
  • 15-Aug-09 Best Of Breed 
    Lillydale Kennel CLub Inc [CH] (Judge was Mrs K Santas - Breed Specialist) 
  • 9-Aug-09 Best of Breed - Open in Group 
    Werribee Barwon Canine Club [CH] (Judge was Mrs J Keenan)
  • 8-Aug-09 Best Of Breed 
    Ladies Kennel Assoc Inc [CH] (Judge was Ms L Bradbury)
  • 2-Aug-09 Best Of Breed 
    Greensborough & Dist KC [CH] (Judge was Mrs D Baillie)
  • 18-Jul-09 Best Of Breed 
    Melbourne Dog Club [CH] (Judge was Mrs L Harris (SA))
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pedigree

 
  NZ Gr Ch Carleesh Double Dutch         NZ Gr Ch Keshtemple Kaizer

NZ Ch Sonny Ledwell Of Keechow CDX

NZ Ch Grachthond Markiezen (Imp Aust)

NZ Ch Rymiska Just A Honey (Imp Aust) Aust Ch Hanovarian Silver Moonlight (Imp UK)  
NZ Ch Rymiska Chantal
Clandara T'Anouska Am/NZ Ch Trumpet's Break Every Rule (Imp USA)

Am Ch Trumpet's Send In The Clowns

Am Ch Trumpet's Candle In The Wind   
Clandara Liberty Aust Gr Ch Windrifts American Prodigy (Imp USA)
NZ Ch Clandara Ice Maiden 
 
 
 



© Keez Keeshonden 2008 - 2012 - Information or photographs from this website cannot be copied,
reproduced or used without the express permission from the website owner.